Koń kladrubski
Koń ten to najstarsza czeska rasa wyhodowana w stadninie w miejscowości Kladrub, położonej na wschód od Pragi. Stadnina ta została założona w 1572 roku przez cesarza Maksymiliana II. Jej zadaniem było zaopatrywanie dworu wiedeńskiego we wspaniałe konie zaprzęgowe. Na początku hodowano kladruby różnej maści, później ograniczono hodowlę do dwóch maści karej i siwej.
Kladrub należy do największych i najcięższych koni gorącokrwistych. Osiąga w kłębie od 165 do 180 cm. Ma duże wyraźne oczy, głowę ciężką, o garbonosym profilu, szyję nosi wysoko. Zad ma muskularny, grzbiet długi, kończyny silne i kształtne kopyta. Najładniej prezentują się kladruby siwe. Kladruby o karej maści są rzadkie, bo wyginęły w większości w czasie drugiej wojny światowej.
Rasa ta późno dojrzewa, ma dobry charakter i ognisty temperament. Konie chętnie współpracują z człowiekiem, szybko się uczą. Są wytrzymałe. Cechą charakterystyczną konia kladrubskiego jest wysoki, paradny stęp, dlatego konie te były często wykorzystywane w paradach i cesarskich zaprzęgach. Koń ten znakomicie nadaje się do jazdy wierzchem.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz