wtorek, 21 września 2010

gry

http://www.gry.pl/gra/Horse-Eventing.html

http://www.gry.pl/gra/Horse-Jumping-2.html

http://www.gry.jeja.pl/84,wyscigi-konne.html

http://www.wyspagier.pl/gry/gry-sportowe/wyscigi_konne.html

http://gry-online.poszkole.pl/gra/zagraj,Steeplechase,108448,1,1.html

rasy koni;shire


Shire

Koń zimnokrwisty pochodzący z Wielkiej Brytanii. Jedna z najcięższych i największych ras koni. Uważany jest za potomka średniowiecznego konia angielskiego rycerskiego. Ma również domieszkę krwi ciężkich koni flandryjskich i karych koni fryzyjskich. Aktualną nazwę koń zyskał dopiero w 1804 roku, wcześniej nazywano go packington blind horse. Nazwa shire wywodzi się od hrabstw w Anglii Środkowej, gdzie ten koń był hodowany.

Charakteryzują go piękne szczotki przy kopytach. Są najczęściej białe i dlatego wymagają dokładnej pielegnacji. Shire to konie bardzo wysokie. W kłębie mogą osiągać nawet 180 cm. Z podniesioną głową mogą mieć nawet ponad dwa metry. Jest bardzo ciężki, może ważyć ponad 1200 kg. Shire jest silnie umięśniony, głowę ma średniej wielkości, szerokie czoło, małe uszy i duże oczy. Ma długą i ładnie wygiętą szyję. Jego ogon jest krótki, za to bardzo gęsty. Najczęściej spotykane umaszczenia to skarogniada, gniada,. Zaś najbardziej cenione są kare. Siwe zdarzają się bardzo rzadko.

Shire jest znakomitym koniem pociągowym. Potrafi pociągnąć ciężar przekraczający nawet 5 ton. Najczęściej używany jest do pokazów.

rasy koni; Quarter Horse


Quarter Horse

Rasa konia gorącokrwistego. Rasa ta powstała z mieszaniny krwi inportowanych z Anglii oraz hiszpańskich. Nazwę zawdzięcza wyścigom na ćwierć mili organizowanym na ulicach osad. Quarter Horse to koń bardzo umięśniony. Ma delikatną głowę, duże uszy i oczy. Łopatki długie, szyja prosta, grzywa skąpa. Zad ma ścięty obficie umięśniony. Ogon ma nisko osadzony, kopyta zaś małe bez szczotek. Konie tej rasy osiągają w kłębie do 160 cm. Sierść mają kasztanowatą, gniadą, rzadko siwą. Rasa ta jest zwrotna, spokojna. Konie te nadają sie do wyścigów, jak i do jazdy rekreacyjnej.

rasy koni;koń pinto


Pinto

Konie Pinto nie są rasą w pełnym tego słowa znaczeniu, a raczej są populacją koni. Nie mają określonego wzorca wzrostu, wagi, wyglądu czy przeznaczenia użytkowego. Konie te łączy jedna wspólna cecha srokata maść. Tylko w USA uważane są za odrębną rasę. Są potomkami ras hiszpańskich. Osiągają wysokość od 130 do 170 cm w kłębie. Mogą być zatem kucykami bądź wierzchowcami. Są lekkie, doskonale nadają się do jazdy sportowej. Te cięższe są idealne do zaprzęgów. Mają niezbyt bujne grzywy i ogony, harmonijną budowę ciała, mocny grzbiet, muskularny zad. Możemy wyróżnić trzy typy umaszczenia:

Tobiano- krawędzie plam jasnych oraz ciemnych są gładkie, plamy białe przecinają linię kłody.

Overo- plamy białe są na zadzie, bokach i szyi, ale nie przecinają linii kłody.

Tovero- to połączenie dwóch powyższych typów

rasy koni;koń perszeron


Perszeron

Koń zimnokrwisty wywodzący się z Francji. Uważane są za największe i najcięższe konie na świecie. Mają nie mniej niż 162 cm w kłębie, ogiery natomiast minimum 170 cm. Maja małą głowę i duże oczy. Szyja jest długa i pięknie wygięta. Kończyny tylne są silne i muskularne. Kopyta o twardym rogu. Grzywę mają gęstą i falistą. Ogon nie jest obcinany, często wiąże się go w supeł, aby nie przeszkadzał. Najczęstsze umaszczenie to siwe i kare, takie jest najbardziej pożądane, ale dopuszczalne są też gniade, kasztanowate i dereszowate. Perszeron to koń łagodny, ale z temperamentem. Ruchliwy, aktywny, chętny do pracy. Łatwo i szybko się uczy. Jest koniem pociągowym, nadaje sie do każdej pracy. Obecnie często wykorzystuje się je w paradach i pokazach.

rasy koni;koń wielkopolski


Koń wielkopolski

Jest to rasa wyhodowana w Polsce. Głównym ośrodkiem hodowli tego konia, była stadnina Stado Ogierów w Sierakowie założona w 1829 roku, obecnie zlikwidowana. Rasa konia wielkopolskiego powstała z krzyżówek miejscowych koni z końmi ras zagranicznych. . W latach 20. i 30. XX wieku rasę krzyżowano z końmi arabskimi oraz pełnej krwi angielskiej. Rasa koni otrzymana w ten sposób była szlachetna i wytrzymała w pracy. Rasę tą oznacza sie symbolem X Wlkp.

Konie te są znakomitymi wierzchowcami oraz końmi zaprzęgowymi. Są popularne w całej Polsce. Są inteligentne, mają łagodny charakter, są również posłuszne. Mają umaszczenie kasztanowate oraz gniade, rzadziej siwe oraz kare. Osiagaja wysokość w kłębie: 150-180 cm. Klacze ważą ok, 540 kg a ogiery ok 570 kg. Konie wielkopolskie maja duze oczy, długą szyję, silne, mocno umięśnione kończyny. Ich ogon oraz grzywa nie powinny być podcinane. Odróżniają się od koni małopolskich tym, że są wyższe i cięższe.

Rasa konia wielkopolskiego występuje w dwóch odmianach: poznańskiej i mazurskiej

rasy koni;koń śląski


Koń śląski

Jest to rasa która powstała na bazie konia hodowanego na terenach Dolnego i Górnego Śląska. Początki rasy sięgają XV wieku. Oldenburg uważany jest za krainę pochodzenia tej rasy. Po wojnie hodowla opierała się hodowli w sektorze państwowym wspomaganym jedynie przez drobną hodowlę prywatną. W latach 80 XX wieku sytuacja się zmieniła i większość hodowli jest w sektorze prywatnym.

Ślązaki są cenionymi wierzchowcami, jak również doskonałymi końmi zaprzęgowymi. Charakteryzują sie siłą, są ambitne i wytrzymałe. Ślązaki starego typu są to konie które mają harmonijną sylwetkę oraz dużą ciężką głowę. Maja długą mocną szyję. Klacze osiągają w kłębie wysokość do 158 cm a ogiery 164 cm. Najczęstsze umaszczenie to gniade.

Ślązaki nowego typu mają smuklejszą sylwetkę. klacze osiągają 162 cm w kłębie, natomiast ogiery – 164 cm. Są one bardziej funkcjonalne. Konie śląskie to nie tylko konie rekreacyjne, ale również nadają sie do zawodów sportowych np. do ujeżdżania, skoków, zaprzęgów. Mają łagodny i zrównoważony temperament.

rasy koni; koń czystej krwi angielskiej


Koń pełnej krwi angielskiej

Koń pełnej krwi angielskiej, potocznie zwany folblutem lub anglikiem, należy do koni gorącokrwistych. Rasa oznaczana jest symbolem xx. Pochodzi z Wielkiej Brytanii. Rasę toą wyhodowano sztucznie do celów sportowych. Za twórców koni pełnej krwi angielskiej uważane są trzy ogiery: Darley Arabian (koń czystej krwi arabskiej z Arabii), Godolphin Barb (koń czystej krwi arabskiej z Tunezji) i Byerley Turk (nieznanego pochodzenia).

Osiągają wysokość od 150 do 190 cm. Jeśli chodzi o umaszczenia to występują we wszystkich podstawowych rodzajach. Anglik jest koniem eleganckim, z długimi kończynami, smukłą szyją, mocnym grzbietem, ukośnymi łopatkami oraz nisko osadzonym ogonem. Ma najwyższą wartość hodowlaną. Wykorzystywane są w wyścigach z przeszkodami jak również w skokach przez przeszkody. Konie te znakomicie sprawdzają się również w gonitwach. Są to konie inteligentne, wytrzymałe i bardzo wrażliwe. Angliki wymagają właściwej troski i dobrej opieki. Nadają się dla doświadczonych jeźdźców.

rasy koni; koń małopolski


Koń małopolski

Koń półkrwi angloarabskiej który był hodowany w południowej i południowo-wschodniej Polsce. Rasa ta oznaczana jest symbolem m. XO.

Konie w linii żeńskiej wywodzą się od koników polskich. Początki rasy wywodzą się z dzisiejszej Lubelszczyzny. Szczególny wkład ma tutaj stadnina w Janowie Podlaskim. Możemy wyróżnić cztery odmiany konia małopolskiego: kielecka, lubelska, sądecka oraz dąbrowsko-tarnowska.

Charakteryzuje je lekkość chodu, posłuszeństwo i temperament. Koń małopolski osiąga w kłębie 150 – 155 cm. Ma małą głowę, oraz duże oczy, długą szyję, zad lekko ścięty. Ogon i grzywa długie, nie powinny być podcinane. Najczęściej spotyka się umaszczenie gniade. Konie te mają łagodny charakter, są chętne do pracy, posłuszne i inteligentne. Od wojskowych przodków odziedziczyły odwagę. Są łatwe w hodowli, nie wymagają jakiegoś specjalnego żywienia, cieszą się dobrym zdrowiem. Konie małopolskie są świetnymi końmi wierzchowymi. Nadają się również do jazdy rekreacyjnej. Mogą być one być także używane jako konie pociągowe do bryczek i dorożek.

rasy koni; koń licpiański


Koń lipicański

Nazwa rasy wywodzi się od stadniny, w której została wyhodowana ( Lipica w Słowenii). Stadnina ta została założona w 1580 r. Powstała ze skrzyżowania koni hiszpańskich i neapolitańskich z rodzimymi końmi Karster. Konie te hoduje się również w austriackiej stadninie w Piber. W 1735 roku w Wiedniu została założona Hiszpańska Szkoła Jazdy. Do dziś rasa ta jest tam szkolona według ostrych zasad klasycznej szkoły jazdy.

To masywny niezbyt duży koń o silnie umięśnionej szyi. Umaszczenie najczęściej siwe rzadziej kare i gniade. Lipicany rodzą się z umaszczeniem skarogniadym lub karym, a dopiero później 6 a 10 rokiem życia ich maść staje się siwa. Niewielka część koni nie wybarwia się i pozostaje kara. Grzywa zaś jest pofalowana. Rasa ta nadaje się do zaprzęgu jak i do jazdy wierzchem. Osiągają w kłębie 148–160 cm. Są posłuszne i inteligentne. Uczą się jednak nieco dłużej niż inne rasy. Są długowieczne i często dożywają 30 lat. Przywiązują się do opiekuna. Są mu wierne i lojalne.

rasy koni;koń kladrubski


Koń kladrubski

Koń ten to najstarsza czeska rasa wyhodowana w stadninie w miejscowości Kladrub, położonej na wschód od Pragi. Stadnina ta została założona w 1572 roku przez cesarza Maksymiliana II. Jej zadaniem było zaopatrywanie dworu wiedeńskiego we wspaniałe konie zaprzęgowe. Na początku hodowano kladruby różnej maści, później ograniczono hodowlę do dwóch maści karej i siwej.

Kladrub należy do największych i najcięższych koni gorącokrwistych. Osiąga w kłębie od 165 do 180 cm. Ma duże wyraźne oczy, głowę ciężką, o garbonosym profilu, szyję nosi wysoko. Zad ma muskularny, grzbiet długi, kończyny silne i kształtne kopyta. Najładniej prezentują się kladruby siwe. Kladruby o karej maści są rzadkie, bo wyginęły w większości w czasie drugiej wojny światowej.

Rasa ta późno dojrzewa, ma dobry charakter i ognisty temperament. Konie chętnie współpracują z człowiekiem, szybko się uczą. Są wytrzymałe. Cechą charakterystyczną konia kladrubskiego jest wysoki, paradny stęp, dlatego konie te były często wykorzystywane w paradach i cesarskich zaprzęgach. Koń ten znakomicie nadaje się do jazdy wierzchem.

rasy koni;koń huculski


Koń huculski

Jest to rasa konia górskiego. Koń ten pochodzi z huculszczyzny, historycznej krainy położonej we wschodniej części Karpat. Mieszkali tam górale huculscy, którzy zajmowali sie hodowlą i pasterstwem.

Dzięki surowemu klimatowi, konie te są bardzo odporne. Hucuły są silne i wytrzymałe. Najczęściej są maści gniadej lub myszatej. Często mają pręgę grzbietową i pręgowanie na kończynach. Konie te osiągają od 132 cm do 145 cm w kłębie. Maja silne i krótkie kończyny, krótki i zwarty tułów i bardzo mocny grzbiet. Są to konie niezwykle silne. W czasach wojny nosiły ważące do 120 kg ekwipunki. Mają łagodne usposobienie i szybko się uczą. Są bardzo wszechstronne. Sprawdzają się w zaprzęgu jak i w siodle. Wykorzystywane są również w hipoterapi. Są dobrymi końmi do nauki jazdy dla dzieci, ale również osiągają dobre wyniki w skokach.

rasy koni;koń hanowerski


Koń hanowerski

W 1714r. Hanower stał się częścią Imperium Brytyjskiego, na skutek ślubu księcia regenta z królową angielską. Dzięki temu w hodowli koni dosyć wcześnie krzyżowano te konie z końmi pełnej krwi angielskiej. Ogiery hanowerskie zostały wprowadzone do innych hodowli jako element szlachetny.

Dziś koń hanowerski jest jedną z najwyżej cenionych ras koni, które startują w międzynarodowych konkursach skoków i ujeżdżeniowych. Słyną ze spokojnego temperamentu, dobrej skoczności i elastyczności. Koń hanowerski ma atletyczną budowę. Osiąga w kłębie około 168 cm. Ma wysoko osadzoną szyję i muskularną pierś. Kopyta duże i mocne, a kończyny solidne. Najczęstsze umaszczenie to kasztanowate i gniade, ale wszystkie jednolite umaszczenia są akceptowane. Jest to rasa chętna do ćwiczeń, pojętna, o doskonałym charakterze.

rasy koni; koń fryzyjski


Koń fryzyjski

Koń fryzyjski to rasa, która wywodzi się z Holandii. Jest to jedna z najstarszych ras europejskich. Początek rasy Fryza sięga czasów Rzymskich. Początkowy typ był masywniejszy i niższy i podobno brzydki. Był jednak jednym z najlepszych koni bojowych w Europie. Koń ten zwany jest też „czarną perłą” Jest to koń gorącokrwisty, użytkowany zarówno wierzchowo jak i zaprzęgowo. Fryzy używane były kiedyś jako konie ogólnoużytkowe. Jest to koń, który ma spokojny temperament. Osiąga w kłębie od 150 cm. Charakteryzuje go mocna grzywa, łopatka, oraz gęsty ogon lekko kręcony. Ma wydłużona głowę, krótkie uszy i duże oczy. Kopyta ma ładnie uformowane, twarde z ciemno ubarwionego rogu. W hodowlach dopuszczalna jest maść wyłącznie kara w dwóch odmianach, krucza i płowiejąca. Koń fryzyjski nadaje sie idealnie do powożenia, ponieważ ma mocno umięśniony zad, oraz wysoką akcję nóg przednich. Fryzy są końmi mądrymi i niezwykle pojętnymi. Są wytrzymałe i przyjazne dlatego świetnie nadają się do rajdów oraz ujeżdżania. Fryz nie jest rasą wymagającą. Obecnie Fryzy cieszą sie coraz większym zainteresowaniem. Wykorzystywane są zarówno w sporcie jak i w rekreacji. Konie fryzyjskie coraz częściej spotykane są na zawodach ujeżdżeniowych. Są doskonałe dla osób, które dopiero rozpoczynają swoja przygodę z końmi ze względu na łagodny charakter.

rasy koni;koń fiordzki


Koń fiordzki

Koń ten zwany jest też fiordingie. Jest uważany za potomka tarpana. Pochodzi ze Skandynawii. Ich hodowla zajmowali się juz Wikingowie. Oni sprowadzili te rasę do Wielkiej Brytanii i Islandii. Tam do dziś jest bardzo popularna. Obecnie hoduje się je głównie w Norwegii.

Fiording jest to kuc, który mierzy w kłębie 132-145 cm, waży 400-550 kg. Ma szeroką głowę, oraz małe oczy i uszy. Jest elegancji i proporcjonalnie zbudowany. Ma zaokrąglony tułów z widoczną muskulaturą. Kończyny ma krótkie, ale mocne, kopyta-twarde ze zdrowym rogiem. Koń fiordzki pełny rozwój osiąga w wieku sześciu lat. Jest to doskonały koń rekreacyjny. Jest cierpliwy i łagodny. Nadaje sie do pracy z dziećmi. Ma gęstą sierść, jest wytrzymały na zmienne warunki atmosferyczne. Nadaje się również do prac w gospodarstwie. Może służyć jako koń pociągowy w rolnictwie. Często używa się go w hipoterapii.

poniedziałek, 26 lipca 2010

rasy koni; koń fiński


Koń fiński

Rasa konia zimnokrwistego, wywodzi się od prymitywnego fińskiego Kleppera. W połowie ubiegłego stulecia zaczęto doskonalić tą rasę, która z wyglądu była mało atrakcyjna, ale chętna do pracy. Krzyżowano je z różnymi rasami. Od roku 1930 selekcja prowadzona jest według ściśle określonych cech użytkowych.

Koń fiński jest muskularny, krępy. Ma masywna głowę, krótką szyję. Zad ma mocno umięśniony, ścięty, ogon nisko osadzony. Kończyny ma solidne z małymi szczotkami pęcinowymi. Ma duże zdrowe kopyta. Osiąga wysokość ok. 155-160 cm. Najczęstsze umaszczenie to kasztanowate z jasną grzywą i ogonem, rzadziej gniade oraz kare. Kon fiński na bujną grzywę oraz ogon. Koń ten ma dobre cechy wierchowe, oraz predyspozycje do kłusa. Uważany za najszybszego zimnokrwistego konia na świecie. W Finlandii wykorzystywany jest do wyścigów kłusaków. Ma spokojne usposobienie oraz chęć do pracy.

rasy koni;koń doński


Koń doński

Jest to ukraińska rasa koni, jedna z najstarszych. Przodkiem konia tej rasy, był koń używany przez koczowniczych Tatarów. Oficjalną datą powstania tej rasy jest rok 1770. W tym doku nad Donem powstała pierwsza stadnina tych koni. Założycielem jej był generał M. I. Płatow. Rasa powstała w wyniku krzyżowania koni żyjących na stepach z końmi użytkowymi, a nawet pełnej krwi angielskiej. Rasa koni dońskich była hodowana wyłącznie tzw. wychowem tabunowym. Stada koni przebywały pod gołym niebem przez cały rok, z wyjątkiem zimowych miesięcy. Rasa ta używana jest pod siodło, jest jedna z najważniejszych ras koni na Ukrainie.

Konie te są dość wysokie, mają ok 155-160 cm. Cechą charakterystyczną jest szeroki tułów. Głowa jest średnich rozmiarów z szerokim czołem. Zad lekko ścięty. Kończyny są mocne i suche. Rasę tą cechuje energiczny temperament. Umaszczenie głownie jest kasztanowate, przeważnie złociste. Rzadziej spotykamy maść gniadą, siwą czy inne. Konie wykorzystywane są pod siodło, ale również do zaprzęgu. Konie dońskie są wytrzymałe. Rasa ta ma kilka typów: wschodni, wschodni masywny, masywny, wschodniokarabachski oraz wierzchowy.

rasy koni;Koń czystej krwi arabskiej


Koń czystej krwi arabskiej


Koń czystej krwi arabskiej należy do rasy koni gorącokrwistych. Jest to najstarsza rasa na świecie. Legenda głosi, że pochodzi od pięciu koni Mahometa. Hodowla koni arabskich w Polsce rozpoczęła się w XVIII w. Gdy Polska odzyskała niepodległość nic prawie nie zostało z polskich hodowli. W 1919r. Zarząd Stadnin Państwowych rozpoczął hodowlę koni arabskich w stadninie w Janowie Podlaskim.

Koń czystej krwi arabskiej jest odważny, silny i piękny. Ma lekką budowę ciała, wysoko osadzony ogon. Ma charakterystyczna małą, suchą głowę, długą, łabędzią szyję. Kopyta ma twarde, co pozwala mu brać udział w rajdach długodystansowych. Nogi koni arabskich są silne a zarazem delikatne. Najbardziej znane typy konia arabskiego to: Kuhailan- gniady koń, najsilniejszy typ używany jako koń bojowy i użytkowy. Ma mocną szyję i nieco większą głowę. Saklavi jest najbardziej podobny to typowego konia arabskiego. Szczupły, silny, z dużymi nozdrzami. Często o siwej maści. Uzywany do pokazów i spacerów. Jest jednak również silnym koniem. Munighi- koń o maści kasztanowatej, wytrzymały i bardzo szybki na krótkich dystansach. Konie arabskie osiągają wysokość ok. 145 – 155 cm.

piątek, 23 lipca 2010

rasy koni;Koń angloarabski


Koń angloarabski

Rasa konia gorącokrwistego. Symboliczne oznaczenie razy to xo. Wywodzi się od skrzyżowania konia angielskiego z koniem arabskim. Konie te hoduje się przede wszystkim w Wielkiej Brytanii oraz Francji. Konie te osiągają w kłębie 155-165 cm.

Występują we wszystkich podstawowych typach umaszczenia. Mają krótki grzbiet, proporcjonalny zad oraz głęboką klatkę piersiową. Koń angloarabski ma duży temperament oraz inteligencję. Często jest trudny do opanowania. Temperament odziedziczyły po koniach rasy angielskiej. Angloaraby są końmi szybkimi i zwinnymi. Odnoszą znaczne sukcesy w sporcie. Mają duży talent do skoków.

czwartek, 22 lipca 2010

rasy koni Knabstrup


Knabstrup

Rasa koni wywodząca się z Danii. Przodkiem koni Knabstrup była klacz hiszpańskiego pochodzenia o ciekawej, tarantowato-kasztanowatej maści przywieziona na początku XIX wieku. hiszpański oficer sprowadził klacz do Danii i odsprzedał ją miejscowemu rzeźnikowi. Klacz jednak trafiła do majątku Knabstrupp, gdzie pokryto ją ogierem fryderyksborskim. Źrebięta odziedziczyły umaszczenie po matce. Obecnie rasę tą hoduje się jako linię boczną rasy koni fryderyksborskich. Rasa Knabstrup osiąga w kłębie ok 155 cm. Ma delikatną głowę o prostym profilu, niewielkie ruchliwe uszy. Kopyta ma płaskie o pręgowanym rogu. Konie te umaszczone są wielobarwnie. Kiedyś jedyną maścią była maść tarantowata. Obecnie można spotkać też maść dereszowatą. Są to dobre konie rekreacyjne. Z powodu swojego nietypowego umaszczenia często konie te można spotkać w cyrku. Pięknie prezentują się w zaprzęgach.

rasy koni; Irish Draught


Irish Draught

Koń zwany czasem Irish Draft, irlandzki koń pociągowy. Rasa ta powstała zestaroangielskich koni gorącokrwistych , koni hiszpańskich oraz kuców Connemara. Powstała rasa jest bardzo wszechstronna. Została prawie całkowicie wyniszczona podczas I Wojny Światowej, a także przez eksport koni do celów bitewnych. W roku 1965 proceder ten został zatrzymany i dzięki temu rasa przetrwała.

Konie te maja głowę o profilu garbonosym z szerokim pyskiem. Szyję ma krótką, grubą i silną. Osiągają wysokość w kłębie 153-173 cm. Najczęstsze umaszczenie to siwe, rzadziej natomiast kasztanowate lub gniade. Rasa przeznaczona była do pracy na roli, do zaprzęgów, ale również świetnie nadawała się pod siodło, a zwłaszcza do polowań. Kiedyś brała również udział w paradach. Obecnie najczęściej używana jest jako kłusak.

rasy koni; Holenderski koń gorącokrwisty


Holenderski koń gorącokrwisty

Rasa holenderskiego konia gorącokrwistego miała kilka odmian m.in. wierzchową i zaprzęgową. Obie te odmiany pochodzą od ciężkich koni roboczych. Koń ten osiąga w kłębie 160 – 175 cm. Najczęściej występujące umaszczenie to kasztanowate, gniade i siwe. Charakteryzuje go sucha głowa z szerokim czołem oraz dużymi wyraźnymi oczami. Szyję ma długą dobrze uformowaną. Kopyta ma duże, zad mocno umięśniony, a kończyny silne. Nie ma szczotek pęcinowych. Konie te mają łagodny temperament, wyważony charakter. Łatwo dopasowują się do różnych warunków. Doskonale sprawdzają się w sytuacjach, które wymagają opanowania. Holenderski koń gorącokrwisty jest doskonałym koniem sportowym. Odnosi sukcesy w różnych dyscyplinach, często wykorzystywany jako skoczek. Rzadko występuje w roli konia rekreacyjnego, ponieważ jest drogim koniem.

rasy koni;Heski koń gorącokrwisty


Heski koń gorącokrwisty

Rasa pochodząca z zachodnia część Niemiec-Hesji. Zaczęły tam być hodowane w 1770 roku. Początkowo były to ciężkie konie robocze, jednak w 1962 roku stadninę przejął koniuszy Holzrichter i i postanowił zmienić kierunek hodowli na konie sportowe. Konie krzyżowano z rasami koni pełnej krwi angielskiej, hanowerskich, westfalskich oraz holsztyńskich.

Konie tej rasy to wszechstronne wierzchowce. Osiągają wysokość w kłębie od 160 do 175 cm. Mają proporcjonalną budowę, długą szyję, muskularny, silny zad. Konie te mają długie i mocne kończyny oraz niewielkie i twarde kopyta. Występują we wszystkich maściach podstawowych, znakowane są piętnem. Cenione są jako konie sportowe, ale również rekreacyjne. Są doskonałe w skokach.

rasy koni; Haflinger


Haflinger

Rasa koni stworzona w Tyrolu pod koniec XIX wieku. Haflinger jest efektem krzyżowania różnych ras koni: czystej krwi arabskiej, huculskiej, bośniackiej oraz nordyckiej. Hodowane są w krajach europejskich a także w Stanach Zjednoczonych.

Jest to koń typu jucznego. Idealnie nadaje się to terenów górzystych, jednak równie dobrze sprawdza się pod siodłem. Są to najwyższe kuce, które mają mocno rozwinięty tułów oraz suche kończyny. Dosyć późno dojrzewają, ale są długowieczne i łagodne. Osiągają wysokość w kłębie 140-150 cm. Ważą od 400-500 kg. Umaszczenie najczęściej kasztanowate, z konopiastym ogonem i grzywą.

rasy koni; Hackney


Hackney

Gorącokrwisty koń wywodzący się od kłusaków z Norfolk. Dzięki krzyżówkom z końmi arabskimi oraz pełnej krwi angielskiej powstała nowa rasa charakteryzująca się sprężystym chodem. Słowo hackney oznaczało w średniowieczu jazdę konną najniższych warstw społecznych. Obecnie koń Hackney jest ozdobą parad oraz różnych konkursów zaprzęgów. Rozkwit rasy rozpoczął się na początku XIX wieku. Konie wówczas były hodowane dla potrzeb transportu podróżnych. Po pojawieniu się kolei żelaznej koń ten popadł w niełaskę. Rasa prawie zaniknęła. Obecnie nieliczne hodowle znajdują się w Wielkiej Brytanii oraz USA.

Konie tej rasy osiągają od 152 do 155 cm w kłębie. Mają małą głowę, bystre oczy i szpiczaste uszy. Sylwetka jest proporcjonalnie zbudowana. Hackney głowę nosi wysoko. Kończyny ma suche o krótkich pęcinach, kopyta okrągłe z twardym rogiem. Najczęstsze umaszczenie to gniade, skarogniade oraz kasztanowate. Jest to koń o dużym temperamencie, szybki i zrywny. Chętnie się uczy i szybko zapamiętuje. Z powodu rzadko spotykanej pracy nóg jest ozdobą powozów.

rasy koni;Gidran


Gidran

Rasa zwana także angloarabem węgierskim. Stworzona została w stadninie Mezohegyes w roku 1816. Z Arabii sprowadzono kasztanowatego ogiera czystej krwi arabskiej, który został skojarzony z hiszpańską klaczą Arrogante. Rasę tą wyhodowano, chcąc stworzyć wierzchowca silniejszego niż Arab. W obrębie rasy wyodrębniły się dwie gałęzie: lżejsza i cięższa. Lżejsza przeznaczona jest do jazdy wierzchem, cięższa natomiast do pracy rolniczej i pociągowej.

Gidran jest dużym koniem o mocnej budowie. Nadaje się do jazdy wyczynowej. Umaszczenie ma przeważnie kasztanowate. Szyję ma muskularną i pięknie osadzoną. Nogi mocne z dobrze uformowanymi kopytami. Gidran osiąga w kłębie 160- 165 cm, zdarzają się jednak osobniki wyższe.

rasy koni;Einsiedler


Einsiedler

Koń ten zwany jest również szwajcarskim koniem sportowym. Pochodzi z klasztoru benedyktyńskiego w szwajcarskim kantonie Schwyz. Konie te mają szlachetną głowę o dobrych proporcjach, szeroką oraz głęboką klatkę piersiową, muskularną szyję. Grzbiet jest prosty i wydłużony. Nogi ma długie i mocne, a kopyta ma ładnie uformowane. Umaszczenie dowolne najczęściej kasztanowate i gniade. Osiąga od 155 do 165 cm. Konie te używane są przede wszystkim w zaprzęgach oraz do skoków.

rasy koni;Clydesdale


Clydesdale

Jest to szkocki koń zimnokrwisty. Pochodzi z rejonu Lanarkshire nad rzeką Clyde w Szkocji. Są tam nadal hodowane.

Używane są głównie do pracy w zaprzęgach. Maja bogato zdobione uprzęże. Ważą blisko jedna tonę. Mają ok. 172 cm wzrostu, ale ogiery mogą mieć nawet ponad 180 cm. Ich najczęstsze umaszczenie to gniade i skarogniade, również często spotyka sie dereszowate, ale także kare bądź kasztanowate. Mają szeroką i wypukłą pierś. Na pęcinach maja jedwabiste szczotki. Mają wysoką akcję kończyn. Clydesdale są końmi łatwymi w obejściu, co jest dosyć ważne przy takiej masie ciała.

rasy koni;angloarab Shagya


Angloarab Shagya

Rasa konia gorącokrwistego o dużym temperamencie. Koń ten pochodzi z Węgier. Hoduje sie je od 1789 r. w węgierskiej stadninie Babolna. Zamierzano wyhodować konia o urodzie koni arabskich jednak bardziej wytrzymałego i lepiej nadającego się do jazdy wierzchem. Do krzyżowania stosowano różne rodzaje węgierskich klaczy. W ten sposób powstała ta rasa, urodziwa a jednocześnie znakomita do jazdy wierzchem oraz do zaprzęgów.

Angloarab Shagya ma typową dla koni arabskich urodę, lecz jest od nich większy. Najczęstsze umaszczenie to siwe. Jest inteligentny i odporny. Osiąga wysokość ok. 155 cm – 160 cm. Ma małą głowę często o profilu szczupaczym. Kończyny ma mocne i suche. Jego sylwetkę można wpisać w kwadrat.

rasy koni;Albino


Albino

Koń wierzchowy w typie westernowym. Słynie z łagodnego charakteru. Występuje tylko w białej maści (albino), często z żółtawym odcieniem. Jest to rzadka rasa używana do cermonii dworskich. Rasa ta ma głowę średniej wielkości, szyję dobrze zbudowaną, tułów krągły oraz zwięzły, silnie umięśniony zad. Oczy najczęściej niebieskie lub jasnobrązowe. Osiąga ok 152 cm w kłębie.

Albino są w większości przypadków wykasowane z ksiąg hodowlanych, jednak w USA uważają je za rasę zwaną american carem. Albinizm jest cechą dziedziczną. Konie dotknięte albinizmem często są podatne na infekcje, maja słaby wzrok i skórę wrażliwą na słońce. Niektóre konie mają sierść siwą bądź kremową, a skórę w kolorze cynamonowym, oczy natomiast brązowe.


Rasy koni;Aegidienberger




Aegidienberger

Rasa konia średniej wielkości w typie kuca islandzkiego. Wyhodowano ją w stadninie w Aegidienbergu koło Kolonii (Nadrenia).Powstała przez skrzyżowanie kuca islandzkiego i paso. Osiągają wysokość ok 140-150 cm. Umaszczenie najczęściej ciemne. Kończyny ma mocne, głowę o prostym profilu. Jest to znakomity koń do rekreacji. Potrafi w specyficzny sposób chodzić. Jest chętny do pracy pod siodłem. Rasa Aegidienberger w Niemczech jest najbardziej lubianą rasą rekreacyjną.




maście koni

  • Kasztanowata- to zabarwienie sierści brązowo-żółtawe. Ogon oraz grzywa są tej samej barwy bądź jaśniejsze. Możemy wyróżnić następujące odcienie: jasnokasztanowata, złotokasztanowata, kasztanowata, brunatnokasztanowata, ciemnokasztanowata.
  • Gniada- Brązowa sierść o różnym natężeniu barwy. Ogon i grzywa są zawsze czarne. Również kończyny do stawów nadgarstkowych i skokowych przeważnie są czarne. Wyróżnia się odcienie: jasnogniada, gniada, ciemnogniada, skarogniada
  • Kara- Czarna barwa sierści, ogona i grzywy. Rozróżnia się odcień: kruczy (z połyskiem), wroni (bez połysku)
  • Biała- Biała sierść, ogon i grzywa, pysk w odcieniu różowym, kopyta żółtawe. Jasna skóra. Rzadko spotykana maść.
  • Siwa- Ciemna skóra, białe włosy z domieszką włosów różnych odcieni. Grzywa i ogon szare, rozjaśnione na końcach. Siwe konie z wiekiem bieleją
  • Bułana- sierść w odcieniu żółto- beżowo- brązowa. Grzywa oraz ogon są czarne. Często występuje ciemna pręga na grzbiecie.
  • Izabelowata (Palomino)-sierść o barwie zbliżonej do koloru słabo wypieczonej bułki. Grzywa oraz ogon są zawsze jaśniejsze.
  • Myszata- sierść koloru od popielatego do ziemistego. Często występuje ciemna pręga na grzbiecie konia.
  • Dereszowata- sierść o kolorze włosów siwych i gniadych, kasztanowatych bądź karych, w ilości mniej więcej pół na pół. Na grzbiecie i zadzie większość włosów siwych. Wyróżniamy odcienie gniadodereszowate, kasztanowodereszowate, karodereszowate
  • Srokata (Pinto)- na całym ciele konia są nieregularne białe łaty na tle innej maści. Wyróżnia się: gniado-srokate, kasztano-wosrokate, karo-srokate, siwo-srokate
  • Tarantowata- Na maści siwej pojawiają są nieregularne plamy maści karej, gniadej bądź kasztanowej.

niedziela, 4 lipca 2010

Sprzęt do jazdy konnej



Sidoło-to na czym się siedzi




uzda-zakładamy ją na ryj konia

Sprzęt do jazdy konnej


Tu macie fotkę dziewczynki w stroju do jazdy konnej

Sprzęt do jazdy konnej




Po pierwsze toczek którego zakładamy na głowę (nie konia tylko na swoją głowę :))

Po drugie żakiet do jazdy konnej

Po trzecie spodnie ->
i jakieś buty

Budowa konia


Przepraszam jak będzie rozmazane! Jak będzie proszę nacisnąć na obrazek.

Jazda konna


Inochód-naturalny sposób poruszania się niektórych ssaków kopytnych i psowatych kończyn polegający na unoszeniu jednocześnie obu kończyn z jednej strony ciała, np. lewej przedniej i lewej tylnej, a następnie prawej przedniej i prawej tylnej. W chodzie tym, podobnie jak w kłusie, słychać dwa takty.

Jazda konna


Cwał-najszybszy sposób poruszania się konia używany w wyścigach.