wtorek, 21 września 2010

rasy koni;koń śląski


Koń śląski

Jest to rasa która powstała na bazie konia hodowanego na terenach Dolnego i Górnego Śląska. Początki rasy sięgają XV wieku. Oldenburg uważany jest za krainę pochodzenia tej rasy. Po wojnie hodowla opierała się hodowli w sektorze państwowym wspomaganym jedynie przez drobną hodowlę prywatną. W latach 80 XX wieku sytuacja się zmieniła i większość hodowli jest w sektorze prywatnym.

Ślązaki są cenionymi wierzchowcami, jak również doskonałymi końmi zaprzęgowymi. Charakteryzują sie siłą, są ambitne i wytrzymałe. Ślązaki starego typu są to konie które mają harmonijną sylwetkę oraz dużą ciężką głowę. Maja długą mocną szyję. Klacze osiągają w kłębie wysokość do 158 cm a ogiery 164 cm. Najczęstsze umaszczenie to gniade.

Ślązaki nowego typu mają smuklejszą sylwetkę. klacze osiągają 162 cm w kłębie, natomiast ogiery – 164 cm. Są one bardziej funkcjonalne. Konie śląskie to nie tylko konie rekreacyjne, ale również nadają sie do zawodów sportowych np. do ujeżdżania, skoków, zaprzęgów. Mają łagodny i zrównoważony temperament.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz